پزشکی و سلامت زنان

این وبلاگ برای کمک به مادران و خانم هایی است که درانتظار و آرزوی فرشته ای کوچک از جانب پروردگار هستند...

استروژن
ساعت ٢:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٩   کلمات کلیدی: استروژن ،ivf ،داروهای ناباروری ،نا باروری

استروژن ( استرادیول والرات , استروژن کونژوگه ): برای آماده سازی آندومتر در سیکل های انتقال رویان های منجمد شده و نیز در زمانی که تخمک های اهدایی انتقال داده شدند ، مورد استفاده قرار می گیرد .


پروژسترون
ساعت ٢:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٩   کلمات کلیدی: پروژسترون ،نا باروری ،داروهای ناباروری
پروژسترون:در تکمیل سیکل های درمانی جهت فراهم نمودن هورمون پروژسترون بیشتر برای تقویت رشد رویان در درون رحم و پس از تخمک گذاری تجویز می شود. پزشک ممکن است پروژسترون را برای حصول اطمینان از رشد کافی پوشش داخلی رحم تجویز نماید . پروژسترون هورمونی است که به صورت طبیعی توسط جسم زرد تولید و ترشح می شود . جسم زرد هورمون پروژسترون و استروژن را تولید نموده ، این هورمونها مخاط رحم را برای پذیرش تخمک بارور شده آماده می سازند . کمبود پروژسترون ممکن است پس از تخمک گذاری ایجاد گردد ، که به آن نقص فاز لوتئال می گویند و می تواند موجب عدم موفقیت حاملگی شود .
وجود جسم زرد برای استمرار حاملگی حیاتی است و تا هفته دهم پروژسترون ترشح می کند . پس از هفته دهم ، جفت می تواند پروژسترون کافی تولید نماید. امروزه پروژسترون بصورت شیاف واژینال یا تزریقات عضلانی مورد استفاده قرارمی گیرد .
آمپولهای پروژسترون به صورت 50 و 25 میلی گرمی در دسترس می باشد که معمولا با دوز 50 میلی گرمی یا 100 میلی گرمی در روز بنا به توصیه مشاورین بصورت عضلانی تزریق می شود . شیاف ها باید در یخچال نگهداری شوند ، هر شب یک عدد شیاف ، درست قبل از خواب باید در واژن قرار داده شود . در صورتی که قرار باشد فعالیت جنسی در شب انجام شود ، لازم است شیاف پس از انجام فعالیت جنسی در واژن قرارداده شود.
مشاورین درمانی مرکز اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی قرار دادن شیاف در داخل واژن ارائه خواهند نمود . مصرف شیاف ها را نباید قطع نمود مگر اینکه توسط مشاورین درمانی توصیه شود . البته این در صورتی است که بیمار خونریزی ، لکه های خونی یا شکم درد نداشته باشد . چنانچه هر کدام از موارد فوق در بیمار ملاحظه شد حتما باید گزارش شود .

HCG(پرگنیل , پروفازی ):
ساعت ٢:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٩   کلمات کلیدی: hcg ،iui ،داروهای ناباروری ،نا باروری

HCG(پرگنیل , پروفازی ):(( گونادو تروپین کور یونیک انسانی )), برای القاء تخمک گذاری پس از تجویز گونادوتروپین ها در سیکل های تحریک تخمک گذاری مورد استفاده قرار می گیرد . این داروها تخمدان را دقیقا 36 ساعت پس از تجویز وادار به تخمک گذاری می نمایند . به دلیل این پدیده ، بین 35 – 34 ساعت پس از تجویز HCG تخمک گذاری انجام می شود . تلقیح داخل رحمی اسپرم ( IUI (نیز طبق زمان بندی معینی همزمان با تخمک گذاری انجام می گیرد .


سوپرفاکت
ساعت ٢:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٩   کلمات کلیدی: آندومتریوز ،نا باروری ،داروهای ناباروری ،سوپرفاکت

سوپرفاکت :یک داروی آگونیست هورمون آزاد کننده گونادو تروپین(GNRH) می باشد که اغلب در اواخر سیکل قاعدگی قبل از تحریک تخمدان تجویز می گردد . سوپر فاکت , سیستم تولید مثل بیماررا " غیر فعال " می کند ، به این صورت که آنرا قادر می سازد که به داروهای تولید مثل مثل FSH اگزوژن پاسخ مثبت نشان می دهد . سوپرفاکت بصورت تزریق زیر جلدی یا اسپری داخل بینی عرضه شده است . سوپر فاکت ترشح زودرس هورمون "LH " را نیز کاهش می دهد ، این امر یک رویداد هورمونی است که حاکی از تخمک گذاری زودرس می باشد و اغلب باعث کنسل شدن سیکل درمانی می شود . در موارد انتخابی, سوپر فاکت به مقدار کم قبل از سیکل تجویز می گردد ( روش میکروفلیر ) تا اینکه به بیمار در تولید تخمک کمک نماید . با مصرف سوپرفاکت ,متخصصین کنترل بیشتری بر (( فعالیت های اندو کرین )) که در زمان سیکل تحریک تخمدان صورت می گیرند دارند ، بنابراین شانس موفقیت تخمک گذاری و نهایتا حاملگی افزایش پیدا می کند .جالب است بدانیم که ، کاربرد اولیه سوپر فاکت در درمان آندومتریوز می باشد ، بطوری که این دارو میزان گردش استروژن را کاهش می دهد و این عمل برای مهار رشد بافت اندومتر مورد نیاز می باشد


گونادوتروپین ها (مترودین ، پرگونال، منوگان ، مریونال ، منوپور ، گونالF ):
ساعت ۱:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٩   کلمات کلیدی: داروهای ناباروری ،نا باروری ،گونادوتروپین ها
گونادوتروپین ها (مترودین ، پرگونال، منوگان ، مریونال ، منوپور ، گونالF ):هورمون های محرک رشد فولیکول ( FSH ) حاوی ترکیباتی هستند که بطور مستقیم تخمدان ها را تحریک می کنند تا چند تخمک تولید نمایند. این داروها باید فقط توسط متخصصینی که در این زمینه تخصص کامل داشته و آموزش کافی دیده اند، تجویز گردند.
هورمون محرک رشد فولیکول ( FSH ) تقریبا در همه سیکل های تکنولوژی تولید مثل کمکی برای رشد تعداد زیاد تخمک ها مورد استفاده قرار می گیرد .
دوزاژ هورمون محرک رشد فولیکول ( FSH ) تا حد زیادی به پاسخ هر بیمار بستگی دارد و غالبا در حین سیکل دستخوش تغییر می گردد . رشد فولیکول بصورت دوره ای از طریق اولترا سوند و اندازه گیری سطوح استرادیول تحت کنترل قرار می گیرد .تعداد و اندازه فولیکولها از طریق اولتراسوند قابل مشاهده می باشند و افزایش میزان استروژن حاکی از رشد طبیعی فولیکول میباشد. استروژن به نسبت افزایش تعداد و اندازه فولیکول ها افزایش پیدا می کند و اندازه گیری آن ما را قادر می سازد تا بتوانیم به دوزاژ مطلوب برای هر بیمار دست یابیم.
دوزاژ دارو وپاسخ بیمار باید در جهت کاهش احتمال عوارض جانبی ، مثل تحریک بیش از حد و حصول اطمینان از رشد کافی فولیکول ، توسط یک نفر متخصص بیماریهای زنان مورد ارزیابی قرار گیرد .
 

متفورمین
ساعت ۱:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٩   کلمات کلیدی: نا باروری ،داروهای ناباروری ،متفورمین

متفورمین : درمان رایج "سندرم تخمدان پلی کیستیک" PCOD) (القاء تخمک گذاری است که از کلومیفن سیترات به عنوان اولین داروی انتخابی استفاده می شود. با توجه به ارتباط بین افزایش میزان انسولین و مقاومت انسولین، استفاده از داروهای حساس به انسولین مثل متفورمین برای وادار کردن تخمدان به تخمک گذاری اخیرا مورد بررسی قرار گرفته که حاکی از نتایج مثبت است. داروهای کاهش دهنده انسولین برای القاء تخمک گذاری در زنانی که به تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند ، به دلیل کم هزینه بودن، عوارض جانبی کمتر، و کمترین خطر چند قلویی در مقایسه با داروهای دیگر، ارجح می باشند.


کلومیفن سیترات (کلومید, سروفن):
ساعت ۱:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٩   کلمات کلیدی: نا باروری ،کلومیفن سیترات
کلومیفن سیترات (کلومید, سروفن): برای نخستین بار در سال 1956 ساخته شده و برای انجام آزمایشات کلینیکی در سال 1960 مصرف گردید. تا آن زمان ، این دارو بطور گسترده ای بعنوان (( اولین دارو )) برای افزایش رشد فولیکول های تخمدان ("کیست های" کوچک در تخمدان یعنی جایی که تخمک ها در آن رشد می کنند ) مورد استفاده قرار می گرفت.تجویز کلومیفن سیترات غالبا در روز 7-3 و یا 9-5 سیکل قاعدگی صورت می گیرد. ( روز اول بعنوان اولین روز جریان خون قاعدگی تعریف شده است).
هورمون محرک فولیکول " FSH " رشد تخمک را در فولیکول تخمدان تحریک می کند.برای رشد, رسیدن به بلوغ و آزاد سازی تخمک ها باید FSH به میزان کافی موجود باشد. هورمون محرک فولیکول (FSH ) توسط غده هیپوفیز و در اثر تحریک هورمونهای آزاد کننده گونادوتروپین(مترشحه از هیپوتالاموس) ترشح می شود. کلومید در سطح هیپوتالاموس با گیرنده های استروژن در مغز پیوند می شود. وقتی که این گیرنده ها بهم پیوند خوردند، مغز مبنا را بر این می گیرد که میزان استروژن خون خیلی پائین بوده و هورمون آزاد کننده گونادوتروپین بیشتری را ترشح می کند. و این امر سبب می شود تا هیپوفیز FSH بیشتری را تولید کند تا موجب تحریک رشد فولیکول شود.
قرص های کلومیفن بصورت خوراکی مصرف می شوند و بهتر است که این قرصها در زمان معینی در هر روز مصرف گردند . (( زمان باروری )) یا زمان تخمک گذاری معمولا 8 – 5 روز پس از مصرف آخرین قرص کلومیفن می باشد .
گاهی کلومیفن برای تحریک تخمک گذاری در سیکلهای تلقیح اسپرم به داخل رحم IUI و معمولا به صورت ترکیبی با هورمون محرک فولیکول تجویز می گردد .
تعیین چگونگی کنترل سیکل های کلومیفن بعهده پزشک است . بنا به دلایل گوناگون ، ممکن است پزشک بخواهد مراحل سیکل را از نزدیک تحت کنترل داشته باشد .
در مراحل ابتدائی درمان ، بهتراست بیماران به مدت 5 روز در ماه کلومیفن مصرف نمایند و اگر پس از گذشت 3 ماه ازمدت درمان حامله نشدند ،برای انجام معاینات پیگیری مراجعه نمایند.
کلومیفن سالهای زیادی است که مورد استفاده قرار گرفته و بعنوان یک داروی بی خطر محسوب می گردد . با این وجود ممکن است عوارض جانبی داشته باشد . بسیاری از بیماران هیچگونه علائمی در زمان مصرف کلومیفن ندارند ولی ممکن است گاه و بی گاه عوارض جانبی مثل شکم درد یعنی احساس پری و یا سوزش ، برافروختگی ، کج خلقی و یا اختلال بینایی نیز بروز نمایند . استامینوفن در صورت بروز این عوارض می تواند مفید واقع گردد . در تعدادی از بیماران ، ممکن است کلومیفن موجب بزرگ شدن ( کیست ) تخمدان شود .
گاهی این عوارض بدون هیچ اقدام خاصی برطرف می شوند ، اما برای رعایت احتیاط ، به بیماران توصیه می شود طبق دستور پزشک خود معاینه شوند . ممکن است مشکلات بیشتری در اثر مصرف طولانی مدت کلومیفن برای بیماران ایجاد شود. در کل ، بیماران نباید بیشتر از شش ماه کلومید مصرف نمایند. اگر چه این زمان با توجه به علل ناباروری متفاوت است.
کلومیفن در 10% موارد با چند قلوئی همراه است که بیشتر دو قلویی می باشد. هیچگونه خطری مبنی بر تولد نوزاد ناقص الخلقه یا عوارض مشابه وجود ندارد. البته ، هیچکس قادر نیست که نتایج یک حاملگی را تضمین نماید.

مراحل انجام IVF:
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: ivf

-  مرحله جلوگیری از تخمک گذاری:

2- زن در روز دوم یا سوم پریود خود مصرف قرص  ضد بارداری را شروع می کند. بعد از 2 تا 3 هفته, پزشک متخصص یک سونوگرافی از تخمدان های زن به عمل آورد. در صورتی که تخمدان ها حالت طبیعی داشته باشند, دارویی (Lupron) به زن تجویز می شود. این دارو از آزاد سازی تخمک توسط تخمدان ها جلوگیری می کند.

داروی Luopron به صورت زیر جلدی هر روز تزریق می شود. شایعترین عوارض این دارو سر درد, حالت برافروختگی چهره و خشکی واژن است. در برخی موارد از داروهای Antagon (آنتاگون) و یا Cetrotide (ستروتاید) به جای Lupron استفاده می کنند.

2- مرحله تحریک فولیکول:

3- یک هفته پس از شروع مصرف داروی Lupron یک سونوگرافی دیگر انجام می شود. اگر کیست تخمدانی مشاهده نشد (از عوارض داروی Lupron, داروی دیگری به نام گونال- اف (Gonal- F یا Follistim (فولیستیم) تجویز شده و کم کم از میزان مصرف داروی Lupron کاسته خواهد شد.

4- دارو های گونال- اف و یا فولیستیم می تواند تخمدان ها را برای تولید تخمک های زیادی تحریک نمایند. این موضوع خیلی مهم است چون که ما برای افزایش میزان موفقیت نیاز به این دارو داریم که به جای یک تخمک بارور شده چندین تخمک بارور شده را در رحم زن قرار دهیم ( به همین دلیل است که در بعضی موارد ممکن است بیشتر از یک نوزاد در یک نوبت به دنیا بیاید) و ما به این حالت چند قلویی می گوییم.

در روز پنجم یا ششم مصرف گونال اف یا فولیستیم, در ساعات 7 الی 9 صبح آزمایشات اندازه گیری هورمون های استروژن انجام می شوند و یک سونوگرافی دیگر از طریق واژن انجام خواهد شد. بر اساس این نتایج, پزشک میزان داروهای فوق را تنظیم می کند. این کار تا زمان بالغ شدن فولیکول های تخمدانی ادامه خواهد یافت.

3- مرحله بالغ کردن فولیکول ها:

در این مرحله داروی hCG برای بلوغ نهایی تخمک ها تزریق می شود.

4- مرحله جمع آوری تخمک ها:

در این زمان زن را وارد اتاق عمل می کنند. یک متخصص بیهوشی داروی بیهوشی را به صورت آرامش بخش وریدی تزریق می کند. سپس متخصص مربوطه یک لوله متصل به دستگاه سونوگرافی را همراه با یک سوزن به نزدیکی محل تخمدان ها می رساند و با کمک سونوگرافی محل دقیق فولیکول ها را در تخمدان ها پیدا می کند. سپس توسط سوزن مخصوص مایع فولیکول را همراه با تخمک های درون آن را به درون سوزن می کشد. این کار حدوداً 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.

 

مرحله جمع آوری تخمک ها:  AWT IMAGE

5- مرحله باروری:

در این مرحله اسپرم مرد تهیه می شود و این مقدار اسپرم را همراه با مایع فولیکول تخمدانی زن به آزمایشگاه IVF می برند.

برخی از مردان نمی توانند اسپرم کافی را از خود تخلیه نمایند. بنابراین با استفاده از روش های خاصی مقدار اسپرم مورد نظر را از داخل بیضه مرد توسط سوزن تخلیه می کنند.

اگر اسپرم مرد کافی بوده و مشکل ناباروری مربوط به زن باشد , مایع اسپرم مرد را با مایع فولیکول زن مخلوط می کنند و پدیده لقاح خود به خود رخ می دهد. یعنی اسپرم ها در تخمک ها نفوذ کرده و تخمک ها را بارور می کنند. ولی اگر اسپرم مرد ضعیف بوده و یا ناقص باشد, باید اسپرم های سالم را با سوزن های بسیار ریز زیر میکروسکوپ در درون تخمک تزریق نمود.

یک روز پس از انجام این کار, می توانیم بگوییم که چند تخمک را توانسته ایم بارور کنیم.

 

مرحله باروری:   لقاح خارج رحمی (لقاح خارج رحمی متداول سمت چپ و تزریق اسپرم به تخمک سمت راست) AWT IMAGE

6- مرحله ریکاوری:

پس از آنکه تخمک های زن را در مرحله جمع آوری تخمک در اتاق عمل جمع آوری کردیم, زن مرخص می شود و برای استراحت به خانه می رود. زن ممکن است دچار درد خفیف شکم و یا خونریزی خفیفی نیز بشود. برای تسکین درد از استامینوفن استفاده می کنند.

7- مرحله تزریق پروژسترون:

در این مرحله پروژسترون (1 سی سی در روز) به زن تزریق می شود. البته ژل واژینال Crinone نیز همین خاصیت پروژسترون را دارد. در هر صورت پروژسترون سبب می شود که در جدار داخل رحم سطح مناسب برای چسبیدن و لانه گزینی جنینها ایجاد شود .

8- مرحله انتقال جنین:

حالا ما دارای جنین هایی هستیم که در محیط آزمایشگاهی با لقاح مصنوعی تولید کرده ایم. ما عموماً 2 تا 4 تا جنین را زیر میکروسکوپ انتخاب کرده و آنرا در درون رحم زن منتقل می کنیم.

پس از انجام این کار زن را به خانه منتقل نموده و پس از 36 ساعت استراحت او می تواند فعالیت روزمره خود را ادامه دهد.

 مرحله انتقال جنین:  AWT IMAGE

9- مرحله تست بارداری:

دو هفته پس از انجام عمل یک تست بارداری قبل از ساعت 9 صبح انجام می شود. و نتیجه موفق یا ناموفق به زوجین اعلام خواهد شد.

 

 

IVF - آی وی اف چیست


ivf
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: ivf ،آندومتریوز ،ناباروری مردان

یکی از روشهای درمانی جهت زوجین با مشکلات لوله رحم ، اندومتریوز ، ناباروری نامشخص و یا ناباروری مردانه خفیف تکنیک ای.وی.اف می باشد. از شرایط ای.وی.اف داشتن یک تخمدان سالم در زن می باشد. یکی از روشهای باروری کمک شده است که در آن اسپرم مرد و تخمک زن در یک ظرف آزمایشگاهی مخصوص مجاور هم قرار داده تا عمل لقاح صورت گیرد . در مرحله بعد، جنین تشکیل شده بداخل حفره رحم زن انتقال می یابد.


لوله های رحمی :
ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: نا باروری ،آندومتریوز ،بیماری های مقاربتی ،نارسایی تخمدان

فاکتور لوله رحم : هر یک از لوله های رحم از یک گوشه رحم به سمت خارج کشیده شده و مسیر عبور تخمک بارور شده از تخمدان بطرف رحم را تشکیل می دهد . این لوله ها نقش حیاتی را درباروری زن ایفا می کند. در یک ناحیه لوله رحمی ، اسپرم مرد و تخمک زن به یکدیگر می رسند و پدیده لقاح اتفاق می افتد. بعد از تشکیل تخم ، تقسیمات سلولی شروع شده و در نهایت در دیواره رحم جایگزین می شود. حال، بهر دلیل لوله رحم دچار انسداد ، التهاب ، عفونت یا چسبندگی شود باعث ناباروری در زن خواهد شد. عامل لوله رحم 25 الی 50/0 علل نازایی زن را در بر می گیرد. عفونت لگن، آندومتریوز و بیماریهای مقاربتی از دلایل اصلی آسیب لوله رحم هستند.
-اختلالات تخمک گذاری: در حالت عادی، هر ماه یکی از تخمدانها یک تخمک بالغ آزاد می کند که در این هنگام زن دچار ناراحتی و درد می شود و وجود قاعدگی منظم و درد نشانه آنست که سیکل قاعدگی همراه تخمک گذاری است، زنانی که نمی توانند تخمک گذاری کنند یا اینکه تخمک گذاری آنها غیر طبیعی است دارای الگوی غیر طبیعی قاعدگی هستند و گاه زنان دچار نارسایی تخمدان برای تولید تخمک می باشند . شایعترین علت ناباروری زنان اختلالات مربوط به تخمک گذاری است


آندومتریوز
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: آندومتریوز ،ivf ،نا باروری

آندومتریوز: جزء بیماریهای شایع است ، یعنی ایجاد بافت طبیعی اندومتر ( پوشش داخل رحم) در جای دیگر خارج از رحم که این بافت در محل غیر طبیعی جایگزین شده و در هر جایی از حفره لگن به رشد خود ادامه می دهد . این بیماری باعث تحریک بافتهای اطراف شده و باعث چسبندگی می گردد. آندومتر باعث درد شدید در زمان قاعدگی و یا در حین مقاربت (نزدیکی) می شود و از علل ناباروری محسوب می شود.


با دیدن چه علائمی باید به بارداری خارج رحمی شک کرد؟
ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: بارداری خارج رحمی ep

علائم بارداری خارج رحمی معمولا در هفته های 6 و 7 حاملگی توسط خانمهای باردار کشف می شوند، اگر چه برخی نیز این علائم را حدود هفته چهارم دارند. در گروهی نیز بارداری خارج رحمی تا قبل از اینکه سونوگرافی سه ماهه اول بارداری انجام شود تشخیص داده نمی شود.

علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر تفاوت داشته باشد و این بستگی به محل قرار گیری تخم نیز دارد. بهترین حالت این است که بارداری خارج رحمی در مراحل اولیه و با کمترین علائم تشخیص داده شود تا از خطر پارگی لوله و خونریزی شدید جلوگیری بعمل آید. با این حال گاهی علائمی واضحی وجود ندارد. در بارداری خارج رحمی معمولا تستهای خانگی حاملگی مثبت نمی شوند، بنابراین اگر ظن قوی به حاملگی دارید و حتی بعد از تاخیر در پریود تست شما مثبت نشده است بهتر است برای انجام بررسی به پزشک مراجعه کنید.

اگر هر یک از علایم زیر را بخصوص در 12 هفته اول بارداری مشاهده کردید فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

  • درد یا گرفتگی در ناحیه شکم یا لگن. معمولا درد ناگهانی، ثابت و شدید است اما ممکن است در اوائل بصورت گهگاه و متوسط باشد. ممکن است درد را فقط در یک سمت از شکم احساس کنید و نیز می تواند به قسمتهای دیگر هم کشیده شود. احتمالا تهوع و استفراغ نیز به همراه دارد.
  • درد بخش تحتانی شکم به هنگام لمس یا زمانی که سرفه می کنید یا در حین حرکات روده ها و اجابت مزاج.
  • خونریزی یا لکه بینی قهوه ای. ممکن است فکر کنید که پریود شده اید بخصوص اگر انتظار بارداری نداشته باشید. خونریزی ممکن است بصورت مداوم یا منقطع باشد.
  • درد شانه در یک سمت بخصوص وقتی که دراز می کشید بدلیل پاره شدن لوله و تحریک صفاق در ناحیه ای بین سینه و شکم رخ می دهد. این علامت برای اقدام در جهت درخواست درمان سریع پزشکی بسیار مهم است.
  • اگر لوله رحم پاره شود ممکن است ضعف، گیجی یا غش کردن بدلیل از دست دادن خون و شوک نیز رخ دهد.

بارداری خارج رحمی چطور درمان می شود؟
ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: بارداری خارج رحمی ep

روش درمان به زمان تشخیص و اینکه تشخیص چقدر قطعی باشد و همچنین به اندازه جنین و تکنیکهای در دسترس بستگی دارد و هدف پزشک خارج کردن جنین و حفظ توانایی باروری است.

اگر بارداری به وضوح در خارج از رحم بوده و اندازه جنین هنوز کوچک باشد شاید بتوان از درمان دارویی استفاده کرد. درمان غیر جراحی یک بارداری خارج رحمی بدون پارگی، استفاده از نوعی داروی ضد سرطان به نام متوترکسات است که به صورت تزریق داخل وریدی در بیمارستان یا درمانگاه بیماران سرپایی، تجویز می شود. متوترکسات ترکیبی است که باعث مسموم شدن سلول ها و خاتمه بارداری می شود. در صورتی که سطح HCG پس از این روش درمانی کاهش یابد، نشانه به پایان رسیدن بارداری است و پس از آن علایم نیز بهبود می یابندبا این حال ممکن است بعد از استفاده از دارو نیز نهایتا نیاز به جراحی وجود داشته باشد.

اگر وضعیت مادر خوب بوده و جنین نیز هنوز خیلی بزرگ نشده باشد که آسیب به لوله های رحمی وارد کرده باشد می توان از جراحی لاپاروسکوپی نیز برای خارج کردن آن استفاده کرد. همانطور که در بالا توضیح داده شد با استفاده از یک دوربین بسیار کوچک داخل لگن مشاهده شده و جراحی نیز با لوازم بسیار ریز و دقیق انجام می شود. این عمل با بی حسی موضعی انجام می شود و نقاهت آن کمتر از یک هفته خواهد بود. البته نیاز به تجهیزات و پزشک متخصص کاملا ورزیده در استفاده از این روش دارد.

در صورتی که افزایش سن بارداری و سایز جنین منجر به آسیب جدی در ناحیه شده و یا خونریزی شروع شده باشد بهترین روش جراحی با بیهوشی و باز کردن شکم است تا جنین و کلیه نسوج آسیب دیده خارج شود. ممکن است در شرایطی بتوان لوله رحم را ترمیم کرد اما گاهی لازم است کل یک لوله خارج شود و این مساله روی توانایی باروری در آینده تاثیرگذار خواهد بود. دوره نقاهت در جراحی شکمی حدود 6 هفته خواهد بود.

بنابراین بهتر است سعی شود که پیش از پارگی و تخریب لوله، بارداری لوله ای تشخیص داده شود. با تشخیص زود هنگام می توان مانع از بروز خونریزی داخلی بدلیل پارگی و خونریزی لوله و احتمالا از دست دادن لوله رحمی شد. اغلب بارداری های خارج رحمی حدود هفته های 6 تا 8 بارداری شناسایی می شوند. کلید تشخیص زود هنگام، توجه به علائم و رابطه مناسب بین شما و پزشک و بحث در مورد وجود هر نوع علامت و شدت آن است.


احتمال وقوع یک بارداری خارج رحمی دیگر چقدر است؟
ساعت ۸:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: بارداری خارج رحمی ep

بطور کلی این احتمال حدود 10 تا 15 درصد است، بسته به اینکه علت اولین بارداری خارج رحمی چه بوده و از چه روش درمانی استفاده شده است. در واقع اگر دلیل اولیه شما عفونت و انسداد لوله ای باشد ممکن است همان تاثیر را بر لوله رحم دیگر شما گذاشته باشد و در این حالت ممکن است احتمال وقوع مجدد آن به 85 تا 90 درصد نیز برسد.


آیا بعد از یک بارداری خارج رحمی می توان یک بارداری طبیعی و سالم را تجربه کرد؟
ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: بارداری خارج رحمی ep ،ivf

بله. هر چه زودتر بارداری خارج رحمی تشخیص داده و درمان شود صدمات کمتری به لوله های رحم وارد شده و شانس یک حاملگی عادی را در آینده افزایش می دهد. حتی اگر خانمی یکی از لوله هایش را از دست بدهد باز هم می تواند مادامی که یک لوله رحم سالم دارد بطور عادی باردار شود. با این حال در آینده به محض آگاهی از بارداری باید به پزشک خود اطلاع دهد تا سونوگرافی زودهنگام و بررسی های لازم انجام شود.

جای امیدواری است که اگر تحت شرایطی خانمی هر دو لوله رحم خود را از دست بدهد، می تواند از روشهای درمان ناباروری مانند IVF برای قرار دادن تخمک لقاح یافته در محل مناسب استفاده کند و دوران بارداری را بگذراند.


بارداری خارج رحمی چیست؟
ساعت ۸:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: بارداری خارج رحمی ep

گر تخمک لقاح یافته در هر جای دیگری غیر از داخل رحم جایگزین شود، بارداری نابجا یا خارج از رحم اتفاق می افتد. حدود 50 درصد حاملگی ها به اینصورت پایان می یابند.

در حالت عادی بعد از اینکه تخمک بارور می شود به حرکت خود که از تخمدان شروع شده بود ادامه می دهد تا از لوله به رحم برسد و بر روی دیواره حفره رحمی جایگزین شود. اگر به دلایل مختلف مثل تنگی لوله های رحمی بر اثر چسبندگی ناشی از عفونت یا جراحی های شکمی این حرکت متوقف شود، تخم لقاح یافته ممکن است در محل تنگی لانه گزینی کرده و به رشد خود ادامه دهد. از آنجا که اکثر بارداریهای خارج رحمی در یکی از لوله های رحم رخ می دهند آنرا بارداری لوله ای نیز می نامند. با احتمال بسیار کم ممکن است بارداری خارج رحمی در محلهای دیگری نیز دیده شود. سایر مکان های احتمالی جایگزینی عبارتند از : تخمدان، دهانه رحم و یا بخش های دیگر شکم، در موارد نادر همراه با یک بارداری رحمی یک تخم دیگر نیز در جایی خارج از رحم جایگزین می شود؛ البته این اتفاق در IVF که تخمکها بطور مصنوعی لقاح یافته و به داخل رحم تزریق می شوند دیده می شود.

هیچ راهی برای جابجایی محل تخم و انتقال و کاشتن آن در رحم وجود ندارد بنابراین تنها راه درمان ختم حاملگی است. اگر بارداری خارج رحمی به موقع تشخیص داده نشود و مورد درمان قرار نگیرد، با رشد سلولی و بزرگ شدن جنین احتمال پارگی لوله های رحمی وجود دارد. این واقعه با درد شدید و خونریزی همراه است و یک اورژانس پزشکی محسوب می شود. متاسفانه در چنین حالتی آسیب جدی یا از دست دادن کامل لوله رحمی اتفاق می افتد. در این شرایط اگر درمان سریع مقدور نباشد خونریزی شدید داخلی حتی منجر به مرگ نیز خواهد شد.


پره‌اکلامپسی‌ و اکلامپسی‌ یا مسمومیت‌ حاملگی‌
ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: پره‌اکلامپسی‌ و اکلامپسی‌ یا مسمومیت‌ حاملگی‌

پره‌اکلامپسی‌ و اکلامپسی‌ یا مسمومیت‌ حاملگی‌ یک‌ اختلال‌ خطرناک‌ در فشار خون‌، کارکرد کلیه‌ و دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ است که‌ ممکن‌ است‌ از هفته‌ بیستم‌ بارداری‌ تا هفت‌ روز پس‌ از زایمان‌ رخ‌ دهد.

علایم‌ شایع‌

علل‌ آن‌ ناشناخته‌ است‌، اما گفته میشود که‌ این‌ عارضه‌ ناشی‌ از ماده‌ یا سمی‌ است‌ که‌ توسط‌ جفت‌ تولید می‌شود. عواملی در تشدید این بیماری نقش دارند که از آن جمله است:

• سابقه‌ خانوادگی‌ پره‌اکلامپسی‌ یا اکلامپسی
• ‌دیابت‌ شیرین‌
• اختلالات‌ ایمنی نظیر لوپوس
• تغذیه‌ نامطلوب‌
• بیماری‌های‌ مزمن‌ کلیه‌
• بالا بودن‌ فشار خون‌ قبل‌ از بارداری‌
• بروز پره‌ اکلامپسی‌ در طی‌ بارداری‌ اول،‌ البته پره‌ اکلامپسی‌ در یک‌ بارداری‌ به‌ معنی‌ تکرار آن‌ لزوماً در بارداری‌های‌ بعدی‌ نیست‌، ولی‌ خطر عود آن‌ در بارداری‌های‌ بعدی‌ افزایش‌ می‌یابد.
• چاقی‌
بارداری‌ دوقلو یا چندقلو

عوارض

پره‌ اکلامپسی خفیف معمولاً بدون‌ عارضه‌ بوده و در عرض‌ هفت‌ روز پس‌ از زایمان‌، در صورت تشخیص به موقع و درمان‌ صحیح برطرف‌ می‌شود. حال آن که اکلامپسی‌ شدید همچنان‌ یک‌ عامل‌ مهم‌ دخیل‌ در مرگ‌ومیر مادران‌ است و اگر زایمان‌ پیش‌ از موعد رخ‌ دهد، عاملی مهم در مرگ‌ جنین نیز محسوب‌ ‌ می‌گردد. احتمال‌ زنده‌ ماندن‌ نوزاد نارس بستگی‌ به‌ میزان‌ بلوغ‌ جسمی‌ او دارد، اما در این‌ شرایط‌ احتمال مرگ‌ جنین بالا می رود.
عوارض‌ احتمالی‌

• سکته‌ مغزی‌
• افزایش‌ خطر بروز فشار خون‌ بالای‌ غیرمرتبط‌ با بارداری‌ پس‌ از 30 سالگی
• تشنج‌
• ادم‌ ریه‌
• نارسایی‌ کلیه‌‌
و اما تغذیه‌ نامناسب‌، مصرف‌ الکل،‌ حاملگی‌ اول‌، دیابت‌ شیرین، سیگار کشیدن، سابقه‌ خانوادگی‌ اکلامپسی‌ یا پره‌اکلامپسی‌، سابقه‌ فشار خون‌ بالا و بیماری های‌ کلیوی‌ مزمن‌ از جمله عواملی هستند که در تشدید این بیماری موثر می باشند.

اصول‌ کلی‌ تشخیص بیماری عبارت است از‌:

• آزمایش‌های‌ خون‌
• آزمایش ادرار: از نظر سطح‌ پروتئین‌ دفعی‌ بررسی‌ ادرار 24 ساعته‌لازم است.

درمان:
درمان‌ اکلامپسی و پره اکلامپسی به‌ شدت‌ علایم‌ و میزان‌ بلوغ‌ جنین بستگی ‌دارد.
*در موارد خفیف مراقبت‌ در منزل: در این شرایط، توزین‌ بیمار و ثبت‌ روزانه‌ آن‌ و همچنین‌ بررسی‌ میزان‌ پروتئین‌ ادرار ضروری‌ است‌.
* در صورت‌ بدتر شدن‌ وضعیت‌ مراقبت‌ بیمارستانی‌ لازم است.
*زایمان‌ زودرس‌ در صورت‌ وخامت‌ وضعیت‌ بیمار در نظر گرفته‌ می‌شود.
نکته: در اکلامپسی‌، به‌ علت تشنج احتمال‌ نیاز به‌ مراقبت‌ بیمارستانی‌ و زایمان‌ زودرس‌ (اغلب‌ با سزارین‌) بیشتر است‌ البته در مواردی که شرایط مادر و جنین خطرناک نباشد زایمان طبیعی نیز صورت می گیرد.

درمان در مسمومیت حاملگی:

• پایین‌ آوردن‌ فشار خون با تجویز داروهای‌ ضد پرفشاری‌ خون‌، عموماً تنها اقدام‌ توصیه‌ شده‌ در شرایط اورژانسی است، مگر این‌ که بیمار قبل‌ از بارداری‌ تحت‌ درمان‌ برای‌ پرفشاری‌ خون‌ باشد.
• سولفات منیزیوم‌ با مقدار بالا جهت‌ پیشگیری‌ از تشنج‌ تجویز می‌شود که‌ پذیرفته‌ شده‌ترین‌ داروی‌ ضد تشنج‌ برای‌ این‌ منظور است‌.
• تنظیم فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری: برای‌ کمک‌ به‌ جریان‌ خون‌ بهتر است‌ بیمار به‌ پهلوی‌ چپ‌ بخوابد. همچنین باید دفعات‌ استراحت‌ خود را افزایش‌ دهد.

در صورتی که شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده تان‌ دارای‌ علایم‌ پره‌ اکلامپسی‌ در هر مرحله‌ از بارداری‌ باشید یا سردرد، اختلال‌ دید و افزایش‌ وزن‌ به‌ میزان‌ 5/1 کیلوگرم‌ یا بیشتردر 24 ساعت داشته باشید، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید‌.

روشهای پیشگیری‌ از بیماری:

* آگاهی از برنامه‌های‌ مراقبتی در طی‌ بارداری‌
* رژیم‌ غذایی‌ طبیعی‌ و متعادل‌ در طول‌ دوران بارداری
* مصرف‌ مکمل‌های‌ ویتامینی‌ و مواد معدنی‌ در طی‌ بارداری‌
* خودداری‌ از مصرف‌ هر گونه‌ دارو، حتی‌ داروهای‌ با‌ نسخه ولی بدون‌ توصیه‌ پزشک‌ و بدون اطلاع او از بارداری شما.
* عدم استفاده از سیگار، داروهای‌ روانگردان‌ یا الکل‌


سوزاک دومین بیماری واگیردار مقاربتی :
ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: بیماری های مقاربتی ،سوزاک

سوزاک دومین بیماری واگیردار مقاربتی از نظر شیوع در جهان است که در صورت پیشرفت عفونت ممکن است بسیار خطرناک باشد. این بیماری بیشتر در کشورهایی رواج دارد که روابط جنسی نامشروع در آنها بلا مانع است. در کشور ما پس از انقلاب این بیماری تقریباً ریشه کن شد، اما در سالهای اخیر بخصوص در میان جوانان کم سن و سال سریعاً شیوع پیدا کرد. متأسفانه ابتلا به عفونت سوزاک احتمال ابتلا به ایدز و عفونتهای دیگر را نیز افزایش میدهد لذا تشخیص به موقع این بیماری و جلوگیری از پیشرفت و شیوع آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
عامل بیماری سوزاک:
عامل بیماری سوزاک باکتری ای است بنام نایسریا گنوره آ (Neisseria Gonorrhoeae)، این باکتری از دسته کوکسی های گرم منفی میباشد که اخیراً در مقابل بسیاری از آنتی بیوتیکها از خود مقاومت نشان میدهد. میزبان این باکتری نیز تنها انسانها میباشند.

میزبانان بیماری:
مبتلایان به این بیماری نه تنها زنان و مردان میتوانند باشند، بلکه کودکان و نوزادانی که از مادر ناقل متولد میشوند نیز میتوانند این عفونت را دریافت کنند. عفونت در سوزاک در ابتدا بر خلاف بیماریهای مقاربتی دیگر مانند ایدز و سیفلیس موضعی میباشد و تمام بدن را درگیر نمیکند.

انتقال بیماری:
این بیماری براحتی از طریق ترشحات بدن قابل انتقال است و احتمال ابتلاء به سوزاک در هربار تماس جنسی با ناقل بیماری در مردان نسبت به زنان 1 به 4 است، یعنی زنان 4 برابر بیشتر از مردان در هر مقاربت خطرناک، احتمال درگیری دارند.
باکتری سوزاک در تعاملات زیر انتقال میابد:
• از طریق روابط جنسی که در آنها دخول رخ میدهد. (این مورد میتواند دهانی، مقعدی یا واژینال باشد)
• از طریق لیس زدن و وارد کردن زبان به اندام جنسی و یا مقعد فرد مبتلا.
• از طریق دست. (این مورد با تماس دست و انگشتان دست با ترشحات واژن، منی و آب دهانی که مبتلا به باکتریست و سپس وارد کردن بلافاصله دست آلوده در واژن دهان و یا مقعد و یا چشم فرد سالم صورت میگیرد)
• از طریق زایمان. (این مورد اکثراً چشمان نوزاد را درگیر میکند که در صورت تشخیص به موقع با قطرهای مخصوص قابل درمان است و درصورت عدم تشخیص و پیشرفت احتمال کوری کودک وجود دارد)

علائم سوزاک:
همانطور که از اسم این بیماری مشخص است این بیماری باعث ایجاد سوزش در اندامهای جنسی مخصوصاً در هنگام دفع ادرار میشود.
سوزاک در اکثر مواقع در روزهای 2 الی 14 پس از ابتلاء علائم خود را بروز میدهد، با این حال علائم این بیماری در مردان بارزتر از زنان است. گاهی ممکن است در موارد خاص پس از روز 30ام بعد از ابتلا این بیماری نشانه های خود را آشکار کند.

نکته: 10% مردان و یک سوم زنان مبتلا به سوزاک ممکن است بدون هیچ علامتی درگیر بیماری باشند اما باید در نظر گرفت که همچنان ناقل بیماری هستند.
نکته: پیشرفت این بیماری چه در زنان و چه در مردان باعث ایجاد عقیمی و ناباروری و حتی در برخی موارد باعث مرگ بیماران نیز میشود.

نشانه های ابتلا به سوزاک در مردان:
1. احساس سوزش در پیشآبراه مردان.
2. تکرر ادرار.
3. گاهی دیدن خون در ادرار به میزان کم و یا خروج لخته های خون از مجرا.
4. ترشحات چرکی از مجرا و یا ترشحات غلیظ و یا رنگی به رنگهای زرد یا سبز که اکثراً بوی نامطبوعی دارد.
5. ورم بیضه ها.
6. گاهی ایجاد دردهای شکمی.
7. تورم آلت تناسلی.
8. تورم غدد لنفاوی در کشاله رانها
*در صورت پیشرفت بیماری ممکن است علائم زیر نیز بروز پیدا کند:
9. التهاب غدد فوق بیضوی و پروستات.
10. عفونت خونی که باعث بروز تب خفیف میشود.
11. مشکلات و ورم مفاصل.
12. عفونت پوستی.
13. مشکلات قلبی.
14. التهاب های چشمی.
15. مننژیت.
16. هپاتیت و ...

نشانه های ابتلا به سوزاک در زنان:
1. احساس سوزش در هنگام ادرار.
2. تکرر ادرار.
3. تورم و قرمزی مجرای ادرار(که هنگام معاینه مشخص میشود).
4. وجود ترشحات چرکی، زرد رنگ و بد بو در گردن رحم و خروج آنها از بدن.
5. مقاربت های دردناک و گاهی خونریزی پس از مقاربت.
6. درد پشت و کمر.
7. نا مرتبی در قائدگی.
*در صورتی که عفونت پیشرفت کند و به رحم برسد ممکن است علائم زیر بروز پیدا کند:
(در 20% موارد عفونت در دوران قائدگی به رحم میرسد و بیماری پیشرفت پیدا میکند)
8. التهاب رحم.
9. التهاب های لگنی که باعث عفونت لوله های فالوپ میشود.(این مسئله باعث ایجاد چسبندگی این لوله ها میشود و در نهایت ناباروری و یا حاملگی خارج از رحم را ایجاد میکند که در صورت عدم تشخیص و ترکیدن لوله در برخی موارد مرگ مادر را ایجاد میکند)
گسترش عفونت میتواند باعث:
10. ایجاد تب و لرز.(که در نتیجه ورود باکتری به خون است)
11. مشکلات و ورم مفاصل.
12. عفونت پوستی.
13. مشکلات قلبی.
14. التهاب های چشمی.
15. مننژیت.
16. هپاتیت و ...

علائم عفونت مقعدی یا همان رکتوم(راست روده): که هم زنان و هم مردان و افرادی که از طریق مقعد نزدیکی داشته اند به آن مبتلا میشوند
1. خارش مقعد.
2. ترشحات چرکی مقعد.
3. حرکات دردناک روده.
4. وجود خون تازه در مدفوع.

و از علائم ابتلای دهان به سوزاک میتوان به عفونت گلو اشاره کرد.

روش تشخیص سوزاک:
بیماری سوزاک را میتوان از روشهای مختلف آزمایشگاهی در مدت زمان کمی(از چند ساعت تا نهایتاً حدود یک هفته) تشخیص داد. این شیوه ها میتواند از طریق کشت باکتری و یا رنگ آمیزی مستقیم نمونه ها و یا تشخیص DNA باکتری در کشتها باشد که در آن میتوان این آزمایشها را بر روی نمونه ترشحات، خون، ادرار و یا نمونه برداری از سلولها(بطور مثال سلولهای مدخل رحم) انجام داد. با این حال در اکثر موارد کارکنان آزمایشگاههای تشخیصی ترجیح میدهند که بیش از یک روش را در مورد افراد انجام دهند زیرا بطور مثال در زنان در روش رنگ آمیزی حدود نیمی از مبتلایان نتیجه آزمایششان منفی میشود.اما در مورد مردان این تشخیصها به مراتب آسانتر است.
پس از مثبت بودن نتیجه آزمایش شریک جنسی فرد آلوده نیز آزمایش میشود و حتی در صورت منفی بودن جواب آزمایش دوره ای کوتاه از آنتی بیوتیکها برایش تجویز میشود. علاوه بر این مشاور هم برایشان تجویز میشود تا با شیوه های جلوگیری از انتقال، شیوع و درمان بیماری آگاه شوند.

پیشگیری از ابتلا به سوزاک:
بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری عدم برقراری تماس جنسی با افراد مشکوک و با افراد دارای شرکای جنسی متعدد است.
از دیگر روشها میتوان به حاصل کردن اطمینان (از طریق آزمایش) در مورد شریک جنسیتان اشاره کرد.
و مطمئن ترین شیوه پیشگیری همان استفاده از کاندوم در هنگام برقراری تماسهای جنسی(واژینال، دهانی و یا مقعدی) میباشد.
علاوه بر اینها به منظور احتیاط بیشتر بهتر است پس از تماس دست با اندامهای جنسی و ترشحات بدن و پس از اجابت مزاج دستها را به خوبی شستشو دهید.
شیوه های درمان:
برای درمان این بیماری بسته به میزان شیوع بیماری و یا نوع درگیری آنتی بیوتیک تجویز میشود که میتواند بصورت خوراکی و یا تزریقی باشد.
با این حال چنانچه کمتر از 18 سال سن دارید و یا میدانید و احتمال میدهید که باردار باشید حتما با پزشک درمیان بگذارید زیرا این مسئله در نوع و زمان بی خطرترین آنتی بیوتیک تجویزی بسیار اهمیت دارد.
همانطور که گفته شد متأسفانه این باکتری اخیراً (بخصوص در نمونه هایی که از خارج از کشور مبتلا شده اند) مقاومت زیادی در مقابل برخی از آنتی بیوتیکها نشان داده است لذا در این موارد پس از دوره درمان دوباره آزمایشهای تشخیصی تجویز میشوند.
از انواع آنتی بیوتیکهای تجویزی میتوان به:
Cefexime
Cefriaxone
Levofloxacin
Ciprofloxacin
و
Ofloxacin
اشاره کرد.
نکته: هرگز این داروها را به تجویز خود و یا افراد غیرمتخصص مصرف نکنیدزیا در اکثر موارد میتوانند ایجاد عارضه نمایند.


علائم سفلیس :
ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: سفلیس ،بیماری های مقاربتی

بیماری باعث ایجاد یک زخم در محل عفونت می گردد. باکتری با گذشت زمان موجب آسیب به ارگان های زیادی می شود. متخصصین سیر بیماری را به چهار مرحله اولیه ، ثانویه، پنهان ، ثالثیه، تقسیم می نمایند. یک فرد آلوده که درمان نشود، طی دو مرحله اول باعث انتقال عفونت به دیگران می گردد که اغلب یک یا دو سال به طول می انجامد. در مراحل پایانی ، یک سفلیس درمان نشده مسری نیست ولی باعث مشکلات قلبی جدی، اختلالات ذهنی، کوری، اختلالات عصبی و مرگ می گردد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

http://qmagazine.wordpress.com/2007/11/07/%D8%B3%D9%81%D9%84%DB%8C%D8%B3/


سفلیس چگونه منتقل می شود ؟
ساعت ٧:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: سفلیس ،بیماری های مقاربتی

باکتری سفلیس بسیار شکننده است و عفونت اغلب از طریق تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. باکتری از طریق زخم های اولیه که فرد آلوده به پوست، غشاء مخاطی نواحی تناسلی، دهان یا مقعد شریک جنسی غیرآلوده منتقل می گردد. همچنین از طریق پوست گسسته سایر نواحی بدن نیز منتشر می شود.


سفلیس چیست ؟
ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: سفلیس ،بیماری های مقاربتی

سفلیس یک بیماری منتقله از طریق جنسی(در زنان ومردان) است که مسئول اپیدمی های خطرناک می باشد. علت آن یک باکتری به نام تریپونماپالیدوم است. میزان سفلیس اولیه و ثانویه در ایالات متحده آمریکا از سال 1990 تا 2000 میلادی به میزان 2/89 درصد کاهش یافته است. اگر چه میزان عفونت از 5979 مورد در سال 2000 به 6103 در سال 2001 افزایش یافت است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در نوامبر 2002 اعلام کرد این اولین افزایش از سال 1990 به بعد می باشد. نگرانی روز افزون در این مورد است که سفلیس احتمال انتقال ایدز را 5-3 برابر افزایش می دهد.


بیماری های مقاربتی
ساعت ٧:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: بیماری های مقاربتی ،سفلیس ،سوزاک

بسیاری از روش‌های کنترل بارداری به پیشگیری از بارداری کمک‌ می‌کنند اما هیچ‌کدام از بیماری‌های منتقله جنسی جلوگیری نمی‌کنند.

 

اگر شما یا همسرتان مبتلا به بیماری‌های جنسی هستید، حتما باید درمان شوید یا از کاندوم استفاده کنید. کاندوم تنها روشی است که از انتقال ایدز، سوزاک، سیفلیس و دیگر بیماری‌های جنسی جلوگیری می‌کند.


دلایل حاملگی نوجوانی
ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: حاملگی های پر خطر

 

اعتقادات و ارزش‌های فرهنگی از مسائل مهمی هستند که جان مادران را به مخاطره می‌اندازند

وضعیت زنان در بسیاری از کشورهای در حال توسعه با ازدواج و مادر شدن تثبیت می‌شود. طبق آمارهای صندوق کودکان سازمان ملل متحد(unicef)،‌ در بیش از 50 کشور جهان اجازه ازدواج در سن 16 سالگی و پایین‌تر و در 7 کشور جهان از سن 12 سالگی صادر می‌شود.

 

دکتر ناهیدی موارد زیر را از دلایل عمده حاملگی در نوجوانی ذکر می‌کند:

 

1) کمبود اطلاعات و خدمات بهداشتی

 

2) کمبود یا دسترسی نداشتن به وسایل تنظیم خانواده.

 

مراقبت‌های بهداشتی و باروری

 

توصیه‌های پیش‌گیری: احتمال مرگ ناشی از عوارض بارداری و زایمان در مادران نوجوان 15 تا 19 ساله دو برابر مادران 20 تا 34 ساله است و در مادران زیر 15 سال احتمال مرگ پنج برابر زنان بالای 20 سال عنوان می‌شود.

 

این مسأله مرگ کودکان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، به طوری که کودکان مادران نوجوان بیشتر در معرض مرگ و میر هستند. پیش‌گیری از این رخدادها از اهداف مهم سلامت جامعه است. عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این‌باره می‌گوید: <احتمال تولد نوزادان کم‌وزن در مادران نوجوان بیشتر است.

 

این کم‌وزنی نوزاد را در معرض عوارض مختلفی قرار می‌دهد، از جمله: عفونت، سوء‌تغذیه، معلولیت‌های طولانی مانند اختلال بینایی و شنوایی، مشکلات یادگیری و عقب‌ماندگی‌های ذهنی.> طیف عوارضی که در کمین مادر نوجوان و نوزادش است موجب می‌شود توصیه‌های پیش‌گیری در صدر مراقبت‌های این زنان قرار گیرد. طبق تحقیقات، در موارد زیادی این زنان خود از مادران نوجوان متولد شده‌اند. به طور کلی دکتر ناهیدی برای پیش‌گیری از عوارض بارداری در این سنین، به موارد زیر اشاره می‌کند:

 

1) صرف‌نظر از مسائل اقتصادی خانواده، توجه بیشتر به امر تغذیه مادر نوجوان (در این دوران روزانه دریافت 400 کیلو کالری انرژی اضافی توصیه می‌شود.)

 

2) حمایت این مادران از سوی همسر، خانواده و اجتماع

 

3) ایجاد امکانات تسهیلاتی جهت این افراد برای دسترسی بیشتر به مراقبت‌های بارداری، زایمان بی‌خطر و....

 

4) جلوگیری از سوء استفاده‌های عاطفی

 

5) استقلال و احترام زنان در خانواده مانند برخورداری از قدرت تصمیم‌گیری

 

6) دسترسی به درآمد و سرمایه خانواده ( زنان تنها ناظر خرج مرد نباشند)

 

7) کاهش حجم کار

 

8) افزایش سواد و تحصیلات

 

9) انجام مشاوره (از آنجا که اصولا حاملگی‌های این دوران بدون برنامه‌ریزی است، مشاوره قبل از بارداری به بهبود شرایط این مادران کمک زیادی می‌کند.)

 

کنترل باروری

 

بر اساس اظهارات عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سازمان بهداشت جهانی ازدواج در سنین نوجوانی را به دلیل وجود غرایز جنسی و مشکلات حاصل از آن تایید می‌کند اما ازدواج در حکم حاملگی نیست. توصیه‌ می‌شود در صورت ازدواج در سنین پایین، با استفاده از وسایل مناسب تنظیم خانواده حاملگی حداقل تا سنین 20 تا 22 سالگی به تعویق انداخته شود.غ

 

عوارض حاملگی در سنین پایین

 

70 درصد از 3.1 میلیارد نفری که در فقر واقعی زندگی می‌کنند را زنان تشکیل می‌دهند. با توجه به این آمار وحشتناک، مشکلاتی که بارداری در سنین پایین به زنان تحمیل می‌کند، در خور توجه است. بنابر اظهارات دکتر بهناز عطار شاکری، فوق تخصص نازایی، حاملگی در زنان نوجوان عوارض مختلفی برای مادر و جنین به همراه دارد؛ این عوارض که در نتیجه تکامل نیافتن دختر بروز می‌کند: آن قبل از زایمان، حین زایمان و پس از زایمان مشاهده می‌شود.

 

عوارض قبل از زایمان

 

زایمان زودرس

 

فشارخون بالای مادر

 

کم‌خونی

 

مرگ مادر

 

مرگ جنین

 

رشد ناکافی جنین داخل رحم

 

عوارض حین زایمان

 

پیشرفت نکردن زایمان به دلیل تکامل ناکافی لگن

 

پارگی‌های نسج کانال زایمانی

 

خون‌ریزی‌های حین و پس از زایمان ناشی از کم‌خونی مادر، پارگی‌های نسج‌های کانال زایمانی و در نهایت جمع نشدن رحم

 

عوارض پس از زایمان

 

* عفونت (ناشی از مراقبت‌های ناکافی و کم‌خونی)

 

* خون‌ریزی

 

* رسیدگی ناکافی به خود و فرزند


بعد اقتصادی
ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: حاملگی های پر خطر

به طور معمول دختران نوجوان با مردان کم سن ازدواج می‌کنند که از لحاظ اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار ندارند. حمایت نکردن مالی مرد از زن موجب می‌شود که در صورت وقوع حاملگی مشکلات معیشتی و تغذیه‌ای برای زن ایجاد شود که در نهایت برای هر دو، یعنی مادر و جنین مشکلاتی را فراهم می‌کند. بنابر اظهارات فوق‌ تخصص نازایی، از آنجا که حاملگی دوران نوجوانی از حاملگی‌های پرخطر محسوب می‌شود، این مادران طی بارداری باید مراجعات بیشتری به پزشک داشته باشند. هنگام وضع حمل، زایمان طبیعی در آنها ترجیح داده می‌شود و پس از زایمان، برای حاملگی بعدی حداقل 4 سال فاصله‌گذاری توصیه می‌شود


بعد اجتماعی
ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: حاملگی های پر خطر

نوجوانی سنی است که در آن فرد برای برقراری ارتباط مناسب با دوستان، اعضای خانواده و جامعه نیاز به راهنمایی و هدایت دارد. بنابراین فرد نوجوان از بعد اجتماعی نیز برای راهنمایی و پرورش موجودی دیگر، مناسب نخواهد بود


بعد روحی- روانی
ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: حاملگی های پر خطر

در نوجوانی بلوغ کامل فکری اتفاق نمی‌افتد، در نتیجه این افراد آمادگی لازم را برای تشکیل خانواده ندارند. حال اگر ازدواج کرده و پرورش یک کودک به مسوولیت‌های آنان افزوده شود، مشکل چند برابر خواهد شد. این افراد در نوجوانی هنوز نیاز به حمایت‌های خانواده دارند. تغییرات خلقی که در نتیجه بلوغ رخ می‌دهد، نظیر حساس شدن و زودرنجی نشان‌دهنده آماده نبودن این زنان برای پرورش بچه است


بعد جسمی
ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: حاملگی های پر خطر

زنان نوجوان معمولا در حال رشد و تکامل هستند. نیاز آنها به انرژی و تغذیه مناسب نسبت به افراد مسن‌تر بیشتر است، بنابراین چنین کمبودهایی با وقوع حاملگی نه تنها به مادر بلکه به جنین نیز آسیب وارد می‌کند


عواقب حاملگی نوجوانی
ساعت ٦:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: حاملگی های پر خطر

بر اساس اظهارات فاطمه ناهیدی، دکترای بهداشت باروری، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رخ دادن پدیده بلوغ در سنین نوجوانی همه افراد از جمله زنان را در مسیر تغییرات زیادی قرار می‌دهد. از نظر جسمی، دختر نوجوان در حال رشد بوده و اندام‌های تولید مثلی و تناسلی وی از رشد کافی برخوردار نیستند بنابراین مادر شدن در این سنین فرد را دچار مخاطراتی می‌کند که از جنبه‌های گوناگون جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی قابل بحث است


حاملگی‌های پرخطر
ساعت ٦:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: حاملگی های پر خطر

سنین باروری زیر 19 سال و بالای 34 سال به عنوان حاملگی‌های پرخطر تلقی می‌شوند. برای حاملگی‌های سنین 15 تا 19 سال اصطلاح حاملگی نوجوانی به کار برده می‌شود.

طبق آمارهای مرکز ملی بهداشت، حاملگی‌های این دوران 13 درصد کل تولدها را تشکیل می‌دهند.